Mérges rózsák és bodzák

Csak óvatosan a rózsafélékkel, bodzákkal! Egyesek termése mérgező vegyületeket tartalmaz. Félelem helyett azonban inkább tájékozódj!

Ősszel érnek többek közt a rózsafélék (Rosaceae), a bodzafélék (Caprifoliaceae)  termései. Sokuk termése ehető, például a szeder, a galagonya, a csipkebogyó.

galagonya

A galagonya termése ehető. Magja megszünteti az érrögöket, ajánlja Gyuri bácsi. A magot meg kell törni, és egy teáskanálnyi magot 2-3 percig főzni kell két és fél deci vízben.

Sokuk termése azonban cianogén glikozidokat tartalmaz, amelyekből enzim hatására ciánhidrogén szabadul fel. A gyorsan felszívódó ciánról pedig mindenki tudja, hogy toxikus, végső soron halált okozó méreg. Nagyobb mennyiségek fogyasztása után bekövetkezhet a fulladásos halál. De még emberi léptékkel fogyasztva is felléphetnek olyan kellemetlen tünetek, mint a hányás, hasmenés, szédülés. Az enyhe mérgezés hatásos ellenszere a hánytatás, hashajtás.

Most azokat a növényeket említjük, amelyeknek termésében a ciánglikozid tartalom olyan magas, hogy mérgezési tüneteket okozhat.

Ne edd a barackmagot!

kajszi

Kajszi

A rózsafélék családjába tartozó csonthéjasok amigdalint tartalmaznak, közülük a kajszi magja a legnagyobb mennyiségben. Szerencsére a magas ciántartalmú magvak keserűek, ezért ezeket nem fogyasztjuk el szívesen. Azonban gyerekkorban sokan törtük meg a barackmagot, ettük meg a manduláéhoz hasonló ízvilágú magvakat. Pár szemtől biztos nem is lett baja senkinek. A keserűeket pedig nemes egyszerűséggel kiköptük. Azonban ne jusson eszébe senkinek sárgabarackmaggal készült édességet készíteni mondjuk egy gyerekzsúr alkalmával! A keserűmandulával sem járnánk jobban. Azonban senkinek nincs kedve keserű magvakat rágcsálni. Az édes mandula viszont nyugodtan fogyasztható! Az édesmandulának csak az éretlen magja tartalmaz ciánvegyületeket. Cikk ajánlat: Szüretelheted a mandulát! Gondoltad volna, hogy még az almamagtól is tartanod kell? De azért ne rémülj meg, ha almaevés közben lecsúszik egy-egy mag. Ha azonban valaki egy csésze mag fogyasztására adná a fejét, annak nem sok jövő jósolható. cikk ajánlat: Az egészséges alma

jelentkezz gyümölcstermesztés tanfolyamra

Bodzát csak főzve!

fekete bodza termése

Fekete bodza termése

A fekete bodza (Sambucus nigra) több hasznú növény. Bár nem tartozik a rózsafélék közé, de a rózsafélékhez hasonlóan a bodzafélék (Caprifoliaceae) családjába tartozó növények is ciánglikozidokat tartalmaznak. A fekete bodza levele, éretlen termése tartalmazza a mérgező anyagokat. Egyébként a fekete bodza gyógynövény. Virágát és érett termését felhasználjuk. A bódító illatú, sárgásfehér virágzatból frissen ital, szárítva tea készül. A fényes fekete, ragadós bengetermésekből szörpöt vagy lekvárt készítenek. Az éretlen termés, a levelek mérgező vegyületei hő hatására bomlanak, úgyhogy bátran fogyaszthatod mindkettőt. Valójában mérgezés az éretlen, nyers termés és a zöld növényi részek, ez lehet termés szár is(!), fogyasztásakor lép fel. A tünetek nem halálosak, de rendkívül kellemetlenek. Nagyon fontos, hogy a fekete bodzát ne keverd a gyalogbodzával (Sambucus ebulus). A gyógyászat csak a gyalogbodzának csak a gyökerét használja. Virágos állapotban a legkönnyebben felismerhető jel, hogy a gyalogbodza esetében a portokok sötét pirosak, vagy feketék, a virágok büdösek, míg a terméses állapotban a gyalogbodza terméses hajtása felfelé áll, a fekete bodzáé pedig csüng. A lényeg, hogy gyalogbodzát ne fogyassz! És nem csak azért, mert mind a virág, mind a termés keserű, hanem azért is, mert mérgező gyantaszerű hatóanyagokat fedeztek fel benne.

Vegyünk számba néhány dísznövényt!

A babérmeggy (Prunus laurocerasus) április-májusban nyíló duci virágfürtjeit, szeptemberben érő csonthéjas gömbölyded, sötétvörös vagy fekete termések követik. Az egész növény mérgező, különösen a termés. Cianogén glikozidokat tartalmaz. Figyelem! A gyümölcsök édes illatúak, és csak utólag keserűek. Már 10 mag halálos lehet egy gyermek számára.

babérmeggy

Babérmeggy

A madárbirs (Cotoneaster sp.) almatermése egész télen át fennmarad, és gyakran csak március végén – április elején, az új hajtások megjelenésével hullik le. A madarak kedvelt csemegéje. Olyannyira szeretik, hogy, aki a termésben télen is gyönyörködni szeretne, hálóval takarja. Mi azonban óvakodjunk tőle. Bogyója enyhén mérgező, cianogén glikozid toxicitás, nagy mennyiségben fogyasztva hasmenést okozhat

madárbirs

Madárbirs

Szintén mérgező a gyakran áthatolhatatlan sövénynek ültetett tűztövis (Pyracantha coccinea) termése. Termését a madarak kedvelik, a népgyógyászat vizelethajtóként, szív problémák kezelésére használta. ennek ellenére nyers fogyasztása nem ajánlott. Szintén felléphet gyenge cianogén glikozid toxicitás, kutyáknál is hasmenést okoz. Érdekességként jegyezzük meg, hogy a madarak, különösen a vörösbegyek becsiccsentenek, nehezen mozognak, és szabálytalanul repülnek, miután nyár végén az erjedő bogyókkal táplálkoztak.

tűztövis

Tűztövis

 

Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?
Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás

Ternésvédő háló

Profi teljes spektrumú növénynevelő LED lámpa